U Kliničkom bolničkom centru Zagreb multidisciplinarni tim liječnika, pojačan s dječjim kirurgom iz Kliničke bolnice Merkur, obavio je prvo razdvajanje sijamskih blizanaca u našoj zemlji. Ovaj, u svijetu vrlo rijedak zahvat, izveden je 2. ožujka 2019. godine. Operacija je trajala 14 sati, a prethodilo joj je šest tjedana pripreme. U operacijskom timu bilo je 23 zdravstvenih radnika, od čega 14 liječnika.
Sijamski blizanci rijetka su prirođena anomalija s incidencijom od oko 1:50 000 -100 000 trudnoća. Tek ih se oko 40-60% rađa živo, pa incidencija među živorođenima iznosi oko 1:200 000 -250 000. Fenomen je češći među ženskom nego muškom djecom u odnosu 3:1. Prognoza ovisi o anatomiji spojenosti, prisustvu pridruženih anomalija i dobi u kojoj se vrši razdvajanje.
Djevojčice Valentina i Kristina rođene su carskim rezom dva mjeseca prije termina u Kliničkoj bolnici Sveti Duh, težile su 3800 g, a bile su spojene donjim dijelom prsnog koša, zajedničkom jetrom i većim dijelom tankog crijeva. Njihovo rođenje nije predstavljalo iznenađenje jer je dijagnoza bila poznata već od 13. tjedna trudnoće, a anatomiju je detaljno opisao dr.sc. Marko Kralik iz Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Zagreb na temelju magnetske rezonance učinjene u 21. tjednu trudnoće.
Nakon primarne reanimacije u rađaoni, djevojčice su u drugom satu života premještene u Zavod za neonatologiju i neonatalnu intenzivnu medicinu Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb, gdje su postojali najbolji uvjeti za njihovo liječenje i najveće šanse za njihovo preživljenje. Tijekom 6 tjedana intenzivnog liječenja liječnici i medicinske sestre ovog Zavoda uspješno su razriješili životno ugrožavajuće probleme nastale zbog prijevremenog poroda i pripremili djevojčice za jedan od najsloženijih zahvata ikada izvedenih u KBC-u Zagreb.
Odmah po dolasku sijamskih blizanki u KBC-Zagreb održano je više stručnih sastanaka bolničke uprave s liječnicima uključenima u ovaj slučaj. Nakon detaljne analize donesena je odluka da će se postupak razdvajanja djevojčica izvesti u našoj bolnici te je formiran stručni multidisciplinarni tim pod vodstvom prof. dr. sc. Tomislava Luetića. Prema riječima prof. dr. sc. Ante Ćorušića, ravnatelja KBC-a Zagreb, bilo je dobronamjernih savjeta da se zahvat izvede u inozemstvu, međutim bolnička uprava nije dvojila i odlučila je dati puno povjerenje našim liječnicima koji su itekako za to bili spremni.
Prema svjetskim iskustvima, razdvajanja sijamskih blizanaca uspješnija su što su djeca starija i ukoliko okolnosti to dopuštaju, zahvat se odgađa do 6. mjeseca života, a ponekad i dulje. U ovom slučaju to nije bilo moguće. Zbog rijetkog fenomena nebalansirane izmjene krvi između blizankinja, koji je u medicinskoj literaturi opisan u svega nekoliko slučajeva, vrlo brzo nakon poroda nastupile su dodatne komplikacije koje su vodile u srčano zatajenje u jedne djevojčice i zatajenje bubrega u druge, te se operacija više nije mogla odgađati. Bio je to dodatni izazov za multidisciplinarni tim liječnika koji je očekivao barem četiri mjeseca pripreme za zahvat, no dobio je samo šest tjedana.
U temeljitom preoperativnom planiranju obavljena je detaljna slikovna analiza u kojoj su sudjelovali radiolozi Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju na čelu s prof. dr. sc. Ivicom Sjekavicom te subspecijalisti pedijatrijske kardiologije (prim. dr. Dalibor Šarić), pedijatrijske nefrologije (prm. dr. Kristina Vrljičak) i pedijatrijske gastroenterologije (prof. dr. sc. Jurica Vuković). Sofisticiranim pretragama utvrđeno je da su dječja srca normalne građe i odvojena prsnom kosti svega 5 mm, da svaka djevojčica ima slezenu, 2 normalno razvijena bubrega te da se miješanje krvotoka odvija preko širokog područja zajedničke jetre koja je sadržavala samo jedan žučni mjehur.
Operacija razdvajanja djevojčica uslijedila je u dobi od 45 dana. Zahvaljujući vrhunskoj organizaciji, detaljnim pripremama, ekspertnosti tima i dobroj vjeri, unatoč svoj nepredvidivosti situacije i poteškoćama na koje su nailazili tijekom operacije koja je potrajala više od 13 sati, kirurzi i anesteziolozi uspješno su obavili ovaj povijesni zahvat.
O detaljima pripreme i samom zahvatu na konferenciji za medije koja je održana 15. svibnja 2019. godine govorili su prof. dr. sc. Ante Ćorušić, ravnatelj KBC-a Zagreb, prim. dr. Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor, anesteziolozi prim. dr. sc. Sanja Konosić i prof. dr. sc. Slobodan Mihaljević, predstojnik Klinike za anesteziologiju reanimatologiju i intenzivno liječenje, kardijalni kirurg dr. Dražan Belina, dječji kirurzi prof. dr. sc. Tomislav Luetić, pročelnik Zavoda za dječju kirurgiju i prof. dr. sc. Anko Antabak iz istog zavoda te dr. Danko Mikulić iz KB Merkur, pedijatrica doc. dr. sc. Ruža Grizelj, pročelnica Zavoda za neonatologiju i neonatalnu intenzivnu medicinu Klinike za pedijatriju i doc. dr.sc. Krešimir Bulić, pročelnik poliklinike Klinike za kirurgiju.
Prošlo je više od dva mjeseca nakon operacije, Valentina i Kristina danas imaju četiri mjeseca i uspješno se oporavljaju u Zavodu za neonatologiju i neonatalnu intenzivnu medicinu Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb. Prema riječima docentice Grizelj svaka djevojčica ima funkcionalni dio jetre i probavni sustav, a kada im trbušne stijenke do kraja zacijele bit će otpuštene kući.