KBC ZAGREB - SVJETSKI DAN KVALITETE 2022.
Mjesec studeni proglašen je Svjetskim mjesecom kvalitete, drugi tjedan studenog Europskim tjednom kvalitete, a drugi četvrtak u studenom Svjetskim danom kvalitete. Cilj obilježavanja ovih dana je podizanje svijesti javnosti o važnosti kvalitete za napredak pojedinaca, organizacija i društva u cjelini.
U smjeru ostvarivanja ovog cilja organiziran je veliki broj stručnih edukativnih skupova kojima je zajednička namjera bila prikazati važnost kvalitete u svakodnevnom životu i njezin utjecaj na brži razvoj svjetskog gospodarstva i poboljšanje života općenito.
Britanski Ovlašteni institut za kvalitetu (Chartered Quality Institute (C.Q.I.)) svake godine bira temu Svjetskog dana kvalitete, a ove godine odvijao se pod geslom Savjest za kvalitetu: činiti pravu stvar (eng. „Quality conscience: Doing the right thing“).
U Kliničkom bolničkom centru Zagreb, na sam Svjetski dan kvalitete 10.11.2022. godine, održan je Simpozij pod nazivom „Sigurnost pacijenta na prvom mjestu i u pandemiji“. Na njemu je prikazano što je i kako KBC Zagreb od početka pandemije, kroz sve razine organizacije, činio i još uvijek čini kako bi se pružila najbolja moguća skrb bolničkim pacijentima u specifičnim uvjetima. Ovim simpozijem zaokružen je pozitivan primjer postupanja u kriznim situacijama pandemije te nakon potresa koji je pogodio Zagreb 2020. godine, uz napomenu kako smo iz ovih loših iskustava izvukli korisne informacije koje će nam u budućnosti možda opet zatrebati.
Na početku Simpozija magistra sestrinstva Ana Ljubas, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo i glavna sestra KBC-a Zagreb, prikazala je izazove s kojima su se susretale medicinske sestre od veljače 2020. godine, ali i načine na koje se Uprava KBC-a Zagreb pripremila za pandemiju COVID-19 te opisala krizno upravljanje bolnicom koje je pokazalo odlične rezultate.
Profesorica Ana Budimir, predstojnica Kliničkog zavoda za mikrobiologiju, prevenciju i kontrolu infekcija detaljno je opisala aktivnosti tog Zavoda te proces prevencije i kontrole infekcija od prvog soja SARS-CoV-2 do danas.
Poseban naglasak tijekom Simpozija stavljan je na važnost zaštite bolničkog osoblja od infekcije jer da bi se pacijentima mogla pružiti potrebna zdravstvena zaštita, mora se učiniti sve kako bi se zaštitilo osoblje koje će im tu zaštitu i osigurati. O organizaciji i tijeku edukacije bolničkog osoblja detaljnu sliku dala je magistra sestrinstva Jasminka Horvatić, rukovoditeljica Službe zajedničkih medicinskih i nemedicinskih poslova, kroz prikaz edukacije osoblja za korištenje osobne zaštitne opreme pri radu s COVID – 19 pacijentima. Taj proces pripreme i prilagodbe prolazili su zaposlenici svih razina u ustanovi, a pratile su ga izrada i obnavljanje potrebnih dokumenata kvalitete ovisno o pozitivnim preporukama mjerodavnih institucija.
Drugi dio Simpozija obilježen je što emotivnim, što stručnim prikazima organizacije i koordinacije u COVID-19 ustrojstvenim jedinicama KBC-a Zagreb. Uz veliki broj teško oboljelih i preminulih za vrijeme pandemije, empatija i ljudska topla riječ bile su potrebnije nego ikada prije. Prikazane slike, snimke, situacije, pisma i ispovijesti vrlo je teško i opisati riječima.
Kako bi se ovjekovječili svi ti teški trenutci zasigurno će doprinijeti prezentacije magistre sestrinstva Katarine Maršić, glavne sestre Objedinjenog hitnog bolničkog prijama, dr. sc. Vesne Bratić, magistre sestrinstva, glavne sestre Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju, intenzivnu medicinu i terapiju boli te magistre sestrinstva Đurđice Zlodi, glavne sestre Klinike za ženske bolesti i porode.
Bitno je naglasiti i činjenicu da je KBC Zagreb bio prva bolnička ustanova koja je svojim zaposlenicima ponudila psihološku pomoć u vrijeme pandemije, a o važnosti i rezultatima tog iskoraka na Simpoziju je govorila magistra sestrinstva Zdenka Aurer.
Za Organizaciju Simpozija zaslužan je bio Odjel za osiguranje i unapređenje kvalitete zdravstvene zaštite, KBC-a Zagreb.
Organizacijski tim
(stoje): Slađana Režić magistra sestrinstva
doc. dr. sc. Bojana Knežević, dr. med., spec. medicine rada i sporta
(sjede): Ružica Valent, dipl. medicinska sestra
Martina Osredečki Mihoci, magistra sestrinstva