U sklopu naše dnevne bolnice dostupne su brojne metode invazivnog i neinvazivnog liječenja boli u skladu s vodećim svjetskim centrima, uz prikladnu opremljenost i edukaciju djelatnika.

Metode liječenja

Krioneuroliza u terapiji boli

Krioneuroliza je metoda liječenja akutne i kronične boli gdje se direktnom primjenom niske temperature, bilo pod utjecajem ugljikovog dioksida (CO2) ili dušikovog oksida (N2O), smrzavaju živci. Odnosno, ovim postupkom se reverzibilno prekida provođenje osjetnih živaca što trenutno prekida osjet boli.

Jedan postupak krioneurolize traje 8 minuta. Učinak ove metode je 6 -24 mjeseci nakon provedenog postupka.

Kliničke indikacije za primjenu krioneurolize su mnogobrojne i koristi se za liječenje različitih bolnih stanja na području:

  • glave,
  • prsnog koša,
  • abdomena i zdjelice,
  • kralježnice,
  • gornjih i donjih ekstremiteta (blokada perifernih živaca gornjih i donjih ekstremiteta, fasetnih zglobova vratne, torakalne i lumbalne kralježnice i ganglija dorzalnih rogova vratne, torakalne i lumbalne kralježnice, blokada kranijskih živaca).      

Krioanalgezija (kriostimulacija)

Krioanalgezija je neinvazivna metoda liječenja akutne i kronične boli, kod koje se primjenjuje niska temperatura pod utjecajem ugljikovog dioksida (CO2) ili dušikovog oksida (N2O) na bolne točke preko kože uz pomoć puhalice u trajanju od 3 minute po jednoj bolnoj točki.

Učinak ove metode očituje se u smanjenju bolnosti i spastičnosti mišića (neželjeno grčenje i opuštanje mišića), kao i smanjenju otekline.

Indikacije za primjenu su:

  • upalne i degenerativne bolesti zglobova gornjih i donjih ekstremiteta
  • bolni sindromi kralježnice
  • sportske ozljede.

Epiduroliza

Epiduroliza je postupak koji se koristi za rješavanje ili smanjenje ožiljnog tkiva oko zahvaćenih živaca u epiduralnom prostoru cijele kralježnice (odnosno virtualnom prostoru koji okružuje membranu unutar koje se nalaze moždana tekućina i leđna moždina). Ožiljno tkivo oko živaca obično nastaje nakon operativnih zahvata na kralježnici ili zbog degenerativnih promjena same kralježnice kao što je ekstruzija intervertebralnog diska.

Postupak se izvodi u operacijskoj sali pod kontrolom RTG uređaja i traje oko 30 minuta. Učinak postupka traje obično 3 -12 mjeseci, a može se ponoviti svakih 6 mjeseci.

Epiduralna steroidna injekcija (ESI)

Epiduralna steroidna injekcija (ESI) je minimalno invazivna procedura koja pomaže kod smanjenja boli u području cervikalne (vratne) i lumbalne kralježnice ili gornjih i donjih ekstremiteta, a uzrokovana je upaljenim spinalnim živcima kao posljedica suženja spinalnog kanala ili hernije diska.

Izvodi se u operacijskoj sali pod kontrolom RTG uređaja.

Intraartikularne injekcije (proloterapija)

Aplikacija kortikosteroida i lokalnog anestetika u sam degenerativno promijenjen zglob s ciljem smanjenja bolnosti zgloba (rame, lakat, koljeno, kuk).

Analgetski blokovi pod kontrolom ultrazvuka

Aplikacija lokalnog anestetika pod ultrazvučnom kontrolom u svrhu smanjenja boli i dijagnostike za druge minimalno invazivne metode liječenja boli.

Lokalni anestetik aplicira se na:

  • senzorne grane živaca brahijalnog pleksusa (nalazi se u vratu i ramenima) i lumbosakralnog pleksusa (smješten u donjem dijelu leđa i zdjelici)
  • medijalne grane dorzalnih (stražnjih) korijenova spinalnih živaca duž cijele kralježnice
  • interkostalne (međurebrene) živce
  • senzorne pleksuse (mreže živaca) trupa
  • senzorne grane kranijalnih (moždanih) živaca.