Što je krv iz pupkovine?
Krv iz pupkovine krv je koja nakon poroda preostaje u krvnim žilama posteljice i pupkovine, a sadrži velik broj krvotvornih matičnih stanica. Posteljicu i krv koja se u njoj nalazi uništava se nakon poroda.
Kako se prikuplja?
Krv iz pupkovine prikuplja se nakon nekompliciranog poroda (vaginalnim putem ili carskim rezom) postupkom koji ne šteti ni majci ni novorođenčetu. Postupak prikupljanja ne zahtijeva od liječnika i primalje promjenu uobičajenog postupka vođenja poroda. Dijete se od posteljice odvaja rezanjem pupkovine nakon najmanje 30-60 sekundi. Još dok se posteljica nalazi u maternici pupkovinu se dezinficira nakon čega se pupčanu venu ubode iglom spojenom s vrećicom koja omogućuje prikupljanje što veće količine krvi zaostale u posteljici. U većini slučajeva vrijeme prikupljanja krvi iz pupkovine iznosi oko 5 minuta jer nakon toga dolazi do uobičajenih postupaka zgrušavanja u pupčanoj vrpci i posteljici. Prikupljanje je bezbolno, jednostavno i sigurno za majku i dijete.
Kako se pohranjuje?
Prikupljenu krv iz pupkovine mora se obraditi i pohraniti unutar 48 sati od poroda. Odmah nakon prikupljanja krv se u kontroliranim uvjetima dostavlja u banku. Automatskom obradom prikupljene krvi uklanja se eritrocite i plazmu, a izdvaja sloj leukocita u kojem se nalaze matične stanice. Taj se sloj stanica koristi za transplantaciju. Stanicama se dodaje otopina koja omogućuje zamrzavanje na vrlo niskim temperaturama. Zamrznute stanice čuva se u spremnicima s tekućim dušikom na temperaturi od -196 °C.
Voditeljica banke: prim. dr. sc. Sanja Mazić, dr. med., specijalist transfuziolog
ŠTO SU MATIČNE STANICE I ČEMU SLUŽE?
Matična stanica svakog tkiva ona je stanica iz koje mogu nastati sve njegove stanice. Najpoznatija je i najdostupnija krvotvorna matična stanica (KMS) koja obnavlja krvotvorno tkivo. Iz nje nastaju eritrociti, stanice koje prenose kisik; leukociti, stanice koje služe za obranu organizma; i trombociti, stanice koje sprečavaju nastanak krvarenja. U ljudskom organizmu postoje tri izvora tih stanica: koštana srž, periferna krv i krv iz pupkovine. Krvotvorne matične stanice primjenjuje se u liječenju hematoloških bolesti, kao što su leukemije i limfomi, teška zatajenja koštane srži (aplastična anemija) i teški oblici zatajenja imunosnog sustava (imunodeficijencija). Nakon primjene kemoterapije i prethodne pripreme matične se stanice putem periferne krvi infundira bolesniku te se tako bolesnu koštanu srž zamijeni zdravom. Sposobnost tih stanica da pomognu obnavljanju drugih stanica i tkiva otkrivena je nedavno, što će možda otvoriti nove mogućnosti u liječenju mnogih bolesti (tzv. regenerativna medicina), kao što su infarkt miokarda, oštećenja kralježnične moždine, moždani infarkt ili Alzheimerova bolest. Danas su najintenzivnija istraživanja usmjerena upravo na to područje te je na njemu moguće očekivati veliki napredak.
KRV IZ PUPKOVINE
Tijekom fetalnog razvoja mijenja se mjesto stvaranja krvnih stanica. Veći dio trudnoće krvotvorne matične stanice (KMS) nalaze se u jetri dok se pred kraj trudnoće putem krvi sele u koštanu srž gdje se usađuju i ostaju cijeli život. Ovo kretanje KMS-a iz jetre u koštanu srž traje još nekoliko dana nakon poroda. Zbog toga se pri rođenju djeteta u krvi koja se nalazi u pupčanoj vrpci i posteljici može naći veliki broj KMS. Iz tih stanica mogu se razviti sve vrste stanica krvi i imunosnog sustava.
Koštana srž najčešći je izvor alogenih (od druge osobe) krvotvornih matičnih stanica. U perifernoj krvi krvotvorne matične stanice nalaze se u većem broju samo nakon poticanja stanica koštane srži primjenom određenih lijekova. Tek tada ih se može prikupiti u dovoljnom broju za transplantaciju. Usprkos velikom broju dobrovoljnih darivatelja koštane srži (početkom 2017. u svjetski registar prijavljeno je više od 29,8 milijuna potencijalnih darivatelja) 30% bolesnika i dalje se ne može liječiti transplantacijom KMS jer u registru nemaju tkivno podudarnog darivatelja. Darivanje krvi iz pupkovine u javnu banku daje priliku i ovim bolesnicima da pronađu tkivno podudarnog darivatelja i prime liječenje transplantacijom.
OSOBITOST KRVOTVORNIH MATIČNIH STANICA IZ KRVI PUPKOVINE
Najmlađe su stanice embrionalne matične stanice, koje mogu dati svaku stanicu našeg tijela. Može ih se dobiti samo iz fetusa te ih se zbog etičkih prijepora ne primjenjuje u liječenju.
Odrasle (adultne) matične stanice nalaze se u tkivima djece i odraslih i već su usmjerene prema određenom tkivu. Najdostupnije su krvotvorne matične stanice iz koštane srži ili periferne krvi, na primjer matične stanice koštane srži i periferne krvi.
Krvotvorne matične stanice iz pupkovine cirkuliraju u fetalnoj krvi, predstavljaju mlađi oblik od one u odraslom organizmu i imaju veći biološki potencijal.
PREDNOSTI KRVOTVORNIH MATIČNIH STANICA IZ KRVI PUPKOVINE SU:
- broj potencijalnih darivatelja teorijski je neograničen jer se krv može prikupljati tijekom svakog poroda;
- za uspješnu transplantaciju nije nužna potpuna tkivna podudarnost što omogućuje pronalaženje podudarnog presatka za veći broj bolesnika;
- postupak odabira i dobivanja presatka je brz što omogućuje pravodobno liječenje bolesnika;
- nakon transplantacije KMS iz krvi pupkovine manji je broj odbacivanja tkiva zbog slabije izražene imunosne reakcije.
NEDOSTACI KRVOTVORNIH MATIČNIH STANICA IZ KRVI IZ PUPKOVINE SU:
- ograničen broj stanica koji izravno ovisi o količini prikupljene krvi iz pupkovine i obično je dovoljan za transplantaciju u djece i osoba manje tjelesne težine. Na uspjeh transplantacije između ostalog utječe broj transplantiranih stanica pa se odraslim osobama može transplantirati dvije krvi iz pupkovine;
- oporavak krvotvornog sustava nakon transplantacije je sporiji.
Ako imate dodatnih pitanja o gore navedenim razlozima nazovite nas! / telefon 01 2388 708