TOGAS (Towards Gastric Cancer Screening Implementation in the European Union) – „Ususret implementacije programa ranog otkrivanja karcinom želuca u Europskoj uniji“

Projekt je dio Europskog plana za borbu protiv raka. Financiran je iz programa Europske unije za istraživanje i inovacije Horizon Europe prema ugovoru o bespovratnim sredstvima br. 101101252 u okviru EU4Health Programa, a kojim koordinira Sveučilište u Latviji.

Provedba projekta započela je 1. ožujka 2023. godine i traje do 28. veljače 2026. godine
U projektu sudjeluje 14 europskih zemalja, a provodi se kroz tri Pilot studije. Klinički bolnički centar Zagreb sudjeluje kao partner u provedbi Pilot studije 1 pod nazivom Screen & Treat, Otkrij i liječi H. pylori infekciju.

Cilj TOGAS projekta je prikupljanje znanstveno utemeljenih dokaza o tome koje postojeće metode testiranja najuspješnije identificiraju osobe s visokim rizikom za razvoj raka želuca. Fokus projekta je na procjeni učinkovitosti i izvedivosti ovih metoda kako bi se mogle implementirati kao dio nacionalnih strategija za prevenciju raka želuca u zdravstvenim sustavima europskih zemalja, uzimajući u obzir ekonomske mogućnosti i dostupne resurse.

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Health and Digital Executive Agency (HADEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.

This project is co-funded under the EU4Health Programme 2021–2027 under grant agreement no. 101101252

Više informacija...

Rak želuca i Helicobacter pylori

Rak želuca predstavlja globalni problem s obzirom na broj novootkrivenih slučajeva na godišnjoj razini. Epidemiološki podaci ukazuju na to da će opterećenje ovom bolesti biti i veće s obzirom na starenje populacije. Rano otkrivanje postiže se endoskopskim pregledom želuca. S druge strane, ako gledamo prevenciju bolesti smatra se da je rana eradikacija H. pylori infekcije jedini učinkoviti način primarne prevencije bolesti. H. pylori je spiralna bakterija koja se, u inficiranih osoba nalazi u sluznici želuca te je vodeći rizični čimbenik za razvoj raka želuca. Procjenjuje se da je oko 40% odrasle europske populacije zaraženo H. pylori, a bakterijom se najčešće zarazimo u djetinjstvu kroz bliske obiteljske kontakte. Poveznica H. Pylori i raka je kronična upala koja uzrokuje mikroskopske i makroskopske promjene stanica želuca, tzv. prekancerozne promjene, koje u konačnici mogu dovesti do razvoja raka želuca. Dokazano je da se liječenjem H. pylori smanjuje rizik razvoja raka želuca. Međutim, učinkovitost ove preventivne mjere značajno se smanjuje ako su prekancerozne promjene već nastupile.

Cilj projekta

Cilj cijelog TOGAS projekta je prikupljanje znanstveno utemeljenih dokaza o tome koje metode najuspješnije identificiraju osobe s visokim rizikom za razvoj raka želuca (H. pylori, endoskopija i neke druge metode) te koja je strategija prevencije i ranog otkrivanja pri tome najučinkovitija.

Cilj studije u kojoj KBC Zagreb sudjeluje kao partner je prikupiti podatke o učestalosti infekcije s H. pylori u populaciji 30-34 godine starosti, odazivu na poziv za sudjelovanje, najučinkovitiji način pozivanja i uspješnosti liječenja.

Kako se ispitanici pozivaju?

Suradna ustanova KBC-a Zagreb u provedbi projekta je i Dom zdravlja Zagreb Zapad. Naime, centralnu ulogu u pružanju zdravstvene skrbi imaju liječnici obiteljske medicine te su u projekt uključeni na način aktivnog pozivanja ispitanika u svojim ordinacijama.
Ispitanici se mogu i samostalno prijaviti za sudjelovanje, a sve dodatne informacije mogu dobiti putem e-adrese togas@kbc-zagreb.hr 

Kako se provodi testiranje?

Testiranje se provodi u prostorima KBC-a Zagreb strane pomoću urea izdisajnog testa kojim se mjeri koncentracija CO2 u izdisaju nakon konzumacije otopine koja sadrži ureu. Uz to ispitanici ispunjavaju upitnik o životnom stilu i mogućim kontaktima sa zaraženim osobama. U slučaju pozitivnog nalaza uručit će im se potrebni lijekovi i dati potrebne preporuke.

Na koji način rezultati mogu promijeniti sadašnju praksu

Rezultati TOGAS projekta usmjereni su evaluaciji metoda koje se mogu primijeniti u praksi za rano otkrivanje i prevenciju raka želuca u Europskoj uniji.

Rezultati studije koju provodimo u KBC-u Zagreb predstavljat će podlogu za procjenu opravdanosti programa primarne prevencije raka želuca liječenjem H. pylori infekcije u mladoj odrasloj dobi ali i podlogu za razvoj strategije nacionalnog programa probira na rani karcinom želuca.

Prikupljeni podaci služit će izradi modela kojim će se procjenjivati učinkovitost ovakvog pristupa i kako bi se mogle primjenjivati kao dio nacionalnih strategija za prevenciju raka želuca u zdravstvenim sustavima europskih zemalja, uzimajući u obzir ekonomske mogućnosti i dostupne resurse. Bez znanstveno prikupljenih podataka nije moguće započeti ovakvim programom.

Poziv na odaziv

Pozivamo osobe u ciljnoj skupini kojima bude upućen poziv od liječnika obiteljske medicine da se odazovu za sudjelovanje u projektu. Isto tako sudjelovati mogu i drugi ispitanici u toj dobi.

Sve informacije se mogu dobiti i putem službene e-adrese projekta togas@kbc-zagreb.hr