Zarazni medicinski otpad u smislu količine predstavlja otpad kojeg u bolnici najviše nastaje. U 2022. u KBC-u Zagreb na lokaciji Rebro nastalo je oko 684 tone, a u 2023. godini 590 tona zaraznog medicinskog otpada.
Druge vrste otpada koje nastaju u značajnim količinama su nezarazni medicinski otpad KB 18 01 04 (oko 177 t), KB 15 01 01 ambalaža od papira (oko 137 t), KB 15 01 07 ambalaža od stakla (oko 79 t), glomazni otpad (oko 40 t). Navedeni otpad na lokaciji nastanka prikuplja se odvojeno te ga zbrinjavaju za to ovlaštene pravne osobe.
Ako se promatra samo lokacija Rebro, udio zaraznog medicinskog otpada u ukupno proizvedenom otpadu (koji uključuje samo odvojene komponente, dakle bez miješanog komunalnog otpada) iznosi 46-53 %, pri čemu je vidljiv negativan utjecaj nedavne COVID-19 pandemije.
U planiranom postrojenju će se obrađivati samo otpad ključnog broja 18 01 03*, koji ne sadrži oštre predmete. Sve ostale vrste otpada kao i do sada obrađivat će ovlašteni vanjski obrađivači otpada.
Otpad ključnog broja 18 01 03*, naziva Otpad čije je sakupljanje i odlaganje podvrgnuto specijalnim zahtjevima radi prevencije infekcije je u svojoj suštini medicinski otpad koji je zarazan ili potencijalno zarazan, tj. otpad koji sadržava održive mikroorganizme ili njihove toksine za koje se vjeruje ili se pouzdano zna da uzrokuju bolesti ljudi i drugih živih organizama. Najčešće se radi o materijalu i priboru nastalom tijekom operacijskih zahvata, vađenja krvi, dijalize, infuzije, previjanja otvorenih rana, zaštitnoj opremi koja je korištena u kontaktu s oboljelima od zaraznih bolesti, analitičkom priboru iz različitih laboratorija te o svim ostalim materijalima koji su došli u kontakt s krvlju i drugim tjelesnim tekućinama ljudi. Otpad ovakvih kemijsko-fizikalnih značajki sam po sebi nije opasan otpad, posjeduje vrlo malu mogućnost biorazgradivosti i jedino ga značajka zaraznosti svrstava u kategoriju opasnog otpada.