Postrojenje će funkcionirati po principu Waste to Energy, što znači da će se otpad ujedno koristiti i kao gorivo u cilju dobivanja toplinske energije. U planiranom objektu za gospodarenje medicinskim otpadom za spaljivanje nereciklabilnog opasnog otpada koji nastaje u KBC-u Zagreb predviđen je postupak obrade otpada D10 – spaljivanje otpada na kopnu. Kapacitet obrade je do maksimalno 200 kg/h dok je godišnji kapacitet 700 tona. Sam objekt sastoji se od hlađene prostorije za prihvat zaraznog medicinskog otpada i kotlovskog prostora (procesna oprema postrojenja). Pripremljeno gorivo (zarazni medicinski otpad) doprema se automatskim transporterom do dozirnog uređaja kotla te se u ložištu vrši termička obrada otpada u kontroliranim uvjetima. Ložište je opremljeno s rotacijskim bubnjem kako bi se postiglo kvalitetno i jednoliko izgaranje. Izgaranjem goriva u ložištu proizvode se vrući dimni plinovi temperature iznad 1.100 °C kako bi se osiguralo potpuno raspadanje eventualno nastalih dioksina i furana.
Proizvedena toplinska energija isporučuje se u toplinski sustav bolnice putem cjevovoda. Postrojenje je opremljeno složenim sustavom za pročišćavanje dimnih plinova kako bi se zadovoljili strogi propisi o graničnim vrijednostima emisija. Prvi korak u pročišćavanju dimnih plinova se događa već u samom ložištu, tj. između ložišta i kotla, gdje se u struju izlaznih plinova upuhuje 24,5 %-tni NH3 (alternativno urea), u procesu selektivne nekatalitičke redukcije, a u cilju smanjenja emisija NOx, koji se prevodi u atmosferski dušik koji je inertni plin. Nakon što dimni plinovi predaju svoju toplinsku energiju kotlovskoj vodi, isti se s 1.100 °C brzo hlade na 200 °C. Na navedeni način se sprječava eventualna „de novo“ sinteza dioksina i furana, koja se događa na temperaturi između 250-400 °C, s maksimumom moguće sinteze na temperaturi od 300-350 °C. Tako ohlađeni dimni plinovi prolaze kroz sustav doziranja aditiva sode bikarbone i/ili gašenog vapna (NaHCO3 ili Ca(OH)2), s ciljem neutralizacije kiselih komponenti dimnih plinova (spojevi klora i sumpora). Također se dozira i aktivni ugljen s ciljem adsorpcije lebdećih čestica i teških metala. Dimni plinovi se potom na vrećastom filteru odvajaju od svih čestica (čestice aktivnog ugljena, soli nastale neutralizacijom te leteći pepeo iz kotla).
Posljednji korak u pročišćavanju dimnih plinova je SCR postupak selektivne katalitičke redukcije, u cilju daljnjeg smanjenja koncentracije NOx. Dio dimnih plinova, koji i dalje ima temperaturu od oko 200 °C, se vraća u kotao, a dio prolazi kroz procesni ekonomajzer, gdje se vrši predgrijavanje kotlovske vode. Time se postiže veća energetska iskoristivost procesa. Dimni plinovi se prije ispuštanja kroz dimnjak konačno hlade na temperaturu od 100 °C. Ventilator dimnih plinova drži cijeli sustav (ložište, kotao, ekonomajzer, vrećasti filter i katalizator) u podtlaku čime se sprječava eventualno istjecanje dimnih plinova prije čišćenja. Dimni plinovi napuštaju postrojenje kroz dimnjak u kojem se nalazi sustav za kontinuirano mjerenje emisija koje se ispuštaju u zrak.
Objekt će se koristiti isključivo za potrebe Rebra i u objektu će se obrađivati samo zarazni medicinski otpad iz klinika i kliničkih zavoda s Rebra. Toplinska energija od obrade otpada će se iskoristiti za vlastite potrebe na lokaciji Rebro, čime će se smanjiti i potreba za toplom vodom iz javne toplovodne mreže. Obradom otpada na samom mjestu nastanka također će se spriječiti rizici i mogućnost širenja infekcija i zaraze uslijed neplaniranih iznenadnih događaja (akcidenata), kako u samom KBC-u Zagreb tako i pri transportu te manipulaciji otpadom do konačnog zbrinjavanja, koji trenutno obavlja ovlaštena tvrtka koja preuzima zarazni medicinski otpad.