Svaka anestezija ima prednosti i nedostatke.
Anesteziolog će vam predložiti vrstu anestezije koja je najprimjerenija vrsti terapijskog ili dijagnostičkog zahvata kojem se podvrgavate i vašem općem zdravstvenom stanju.
Svaki medicinski zahvat je rizičan. Pojedine komplikacije mogu nastupiti tijekom zahvata, a neke poslije njega. Vrlo su rijetke komplikacije opasne po život, kao što je primjerice akutni srčani zastoj.
Ponekad se može dogoditi da komplikacije nastupe tek nekoliko dana poslije operacije. Kao primjere možemo navesti oštećenje jetre ili pojavu različitih alergija.
Pripremni i prateći postupci također nisu uvijek bez rizika (infuzije, transfuzije, anestetici, liječenje u jedinici intenzivnog liječenja, itd.).
Neredovito ili nekontrolirano uzimanje lijekova prije operacije može prouzročiti značajne teškoće tijekom operacije i u razdoblju nakon operacije.
U području anesteziologije posljednjih je desetljeća postignut golem napredak. Današnji lijekovi – anestetici, strojevi za disanje i monitori za nadzor životnih funkcija omogućuju dobro upravljanje anestezijom, uspješan nadzor i podupiranje osnovnih životnih funkcija tijekom cijeloga zahvata (rad srca, disanje i stanje svijesti) te rano uočavanje mogućih komplikacija anestezioloških i kirurških postupaka, kao i njihovo pravovremeno sprječavanje i otklanjanje.
Za detaljnije pojašnjenje mogućih komplikacija molimo vas pročitajte Objašnjenje i pisani pristanak za anesteziju i intenzivno liječenje