Centar za translacijska i klinička istraživanja

Translacijska istraživanja i translacijska medicina

Translacijska istraživanja su koncept koji povezuje temeljna istraživanja, klinička istraživanja i svakodnevnu medicinsku praksu. Ciljevi translacijskih istraživanja su razmjena znanja između sudionika ovih procesa i u konačnici primjena otkrića i rezultata istraživanja u kliničku praksu — odnosno u prevenciju, dijagnostiku i liječenje bolesti.

Translacijska istraživanja pomažu rezultate bazičnih istraživanja primijeniti u kliničkoj praksi, ali isto tako otkrića u radu s pacijentima integriraju se u laboratorijska istraživanja kako bi se došlo do novih spoznaja koje će se ponovno primijeniti u liječenju pacijenata. Ovom problematikom bave se liječnici i znanstvenici, stručnjaci za translacijsku medicinu.

Pametni lijekovi, ciljane terapije, sekvencioniranje genoma jedni su od najznačajnijih doprinosa translacijskih istraživanja u unapređenju ljudskog zdravlja i poboljšanju zdravstvene skrbi.

Povijest i djelatnost Centra

Ubrzo nakon razvoja translacijskih istraživanja u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama početkom 2000-ih godina, i u Hrvatskoj se utemeljuje translacijska medicina.

Centar za translacijska i klinička istraživanja Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Kliničkog bolničkog centra Zagreb osnovan je 2009. godine kao prva ustanova za translacijska istraživanja u jugoistočnoj Europi.

Translacijska medicina i djelatnost Centra usmjereni su na povezivanje temeljnih, kliničkih ili populacijskih istraživanja i implementaciji njihovih rezultata u svakodnevnu medicinsku praksu. Povratne informacije i znanja iz medicinske prakse unapređuju rad i rezultate znanstvenih i kliničkih istraživanja, a svrha ovog kruženja informacija je unapređenje zdravlja i zdravstvene skrbi.

Projekti Centra

Projekti koji su se do sada provodili u Centru za translacijska i klinička istraživanja financirali su Europska Unija, Svjetska banka, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH, Hrvatska zaklada za znanost, Michael J. Fox fondacija, Parkinson’s UK fondacija, ADRIS fondacija, DAAD i HAMAG/BICRO.

Genomski testovi za dijagnostiku

Znanstvena djelatnost Centra dovela je i do kliničke primjene novih genomskih dijagnostičkih testova u praksu.

Zahvaljujući nastojanjima djelatnika Centra, svim osiguranicima HZZO-a sada su dostupni genomski testovi za dijagnostiku. Na listu DTP-ova (dijagnostičko-terapijskih postupaka) koju pokriva HZZO uvršteni su genomski dijagnostički testovi za epilepsiju, genske čipove i klinički egzom:

  • Panel gena za epilepsiju (LG206) 
  • Komparativna genomska hibridizacija na genskim čipovima (LG207 i LG 208)
  • Sekvenciranje kliničkog egzoma (LG235).

Ovi dijagnostički testovi rade se na Odjelu za funkcionalnu genomiku kojeg vodi prof. dr. sc. Fran Borovečki.

Odjeli, laboratoriji i ured:

Odjel za funkcionalnu genomiku

Voditelj: prof. dr. sc. Fran Borovečki
Telefon: +385 1 4590 067
E-adresa: fran.borovecki@kbc-zagreb.hr

Odjel za istraživanje reprodukcije i razvoja

Voditelj: prof. dr. sc. Davor Ježek
Telefon: +385 1 45 90 251
E-adresa: davor@mef.hr

Ured za prijenos znanja i inovacija

Voditelj: mr. sc. Smiljka Vikić-Topić
Telefon: +385 1 45 66 972
E-adresa: smiljka.vikic-topic@mef.hr

Odjel za međustaničnu komunikaciju

Voditelj: dr. sc. Mihaela Perić, znanstvena savjetnica
Telefon: +385 1 4590 070
E-adresa: mihaela.peric@mef.hr

Laboratorij za mineralizirana tkiva

Voditelj: prof. dr. sc. Slobodan Vukičević
Telefon: +385 1 45 66 812 / +385 1 45 66 822
E-adresa: slobodan.vukicevic@mef.hr

Odjel za proteomiku

Voditelj: prof. dr. sc. Lovorka Grgurevic
Telefon: +385 1 45 66 812 / +385 1 45 66 822
E-adresa: lovorka.grgurevic@mef.hr