O radu Dnevne bolnice

Dnevna bolnica Zavoda za psihološku medicinu je integralni dio terapijske zajednice Klinike za psihološku medicinu. Program rada dnevne bolnice prilagođen je pacijentima koji trebaju strukturiranu primjenu različitih psihoterapijskih i psihosocijalnih metoda različitog intenziteta u ograničenom vremenu. Rad je organiziran po principima terapijske zajednice s elementima terapije miljeom. Kapacitet je četrdeset pacijenata (stolaca) u jednom turnusu. Trajanje jednog turnusa je mjesec dana.

Prikladnost pojedinog pacijenta za uključivanje u program liječenja dnevne bolnice procjenjuje se na indikacijskim intervjuima koji se održavaju svakodnevno, prema prethodnoj predbilježbi, a pacijenti dolaze po preporuci psihijatara kod kojih se inače liječe ili obiteljskih liječnika. Tijekom indikacijskog intervjua procjenjuje se i mogućnost samostalnog (ili u pratnji) svakodnevnog dolaženja na liječenje, odnosno mogućnost funkcioniranja bez stalnog nadzora medicinskog osoblja.

U dnevnoj bolnici moguće je liječiti pacijente koji zbog svojih psihičkih poremećaja imaju probleme sa samima sobom i s okolinom, ali koji nisu izrazito destruktivni po sebe i okolinu. Tu spadaju pacijenti:

  • oboljeli od neurotskih i graničnih poremećaja
  • psiho-traumatizirani
  • oboljeli od raznih somatskih bolesti zbog čega imaju negativne psihološke posljedice
  • psihotični pacijenti u remisiji.

Pacijenti za vrijeme liječenja ostaju u svakodnevnom kontaktu sa svojim obiteljima.

Nije moguće liječiti pacijente koji su vrlo regresivni, teže psihoorganski promijenjeni (psihoorganski sindrom je poremećaj uzrokovan organskim oštećenjem mozga uz kognitivne deficite i poteškoće s pamćenjem), floridno psihotični, izrazitije suicidalni i homicidalni.

Psihoterapijske metode

Psihoterapijske metode koje primjenjujemo u našoj Dnevnoj bolnici su:

  • individualna i grupna psihoterapija
  • terapija filmom
  • socioterapija.

Grupna psihoterapija se odvija u malim, srednjim i velikim grupama.

U dnevnoj bolnici se također se propisuju i psihofarmaci (lijekovi koji djeluju na psihičke funkcije, ponašanje i doživljavanje bolesnika).

Važni ciljevi liječenja na Odjelu za parcijalnu hospitalizaciju su resocijalizacija i rehabilitacija pacijenata. Pacijentima se pomaže na način da im se nastoje poboljšati komunikacijske mogućnosti i kapaciteti te osigurati njihova auto opservacija i samokontrola. Tijekom liječenja pacijent mogu ovladati i tehnikom relaksacije.

Općenito, naglasak u radu s pacijentima je na:

  • Suportivnim metodama liječenja s ciljem smanjivanja tjeskobe i regresije kod pacijenata.
  • Međutim, koriste se i ekspresivne psihoterapijske intervencije — ekspresivna terapija bavi se razvojem unutarnjih potencijala, razvojem kreativnosti i poticanjem pozitivnih i jakih strana koje osobi mogu pomoći u nošenju s poteškoćama.

Dnevna bolnica za psihoterapiju pokrenula je i dalje pokreće programe za liječenje ciljanih psihosomatskih stanja (psihoonkologija, pretilost, i drugi).