Iz povijesti sestrinstva

1874. – u Zagrebu postoje dvije civilne bolnice: bolnica Milosrdne braće i bolnica Milosrdnih sestara (dobrovoljan rad u bolnici)
1919. – Povjerenstvo za prosvjetu i vjeru sklapa ugovor s redom sv. Križa o preuzimanju njege, instrumentiranja u kirurškim salama, radu u kuhinji i pranju rublja
1921.– u Zagrebu, pod ravnateljstvom doktora V. Čepulića, počinje s radom škola za sestre pomoćnice. Dijeli se dijeli na bolničarski i socijalno-medicinski smjer. Prve polaznice škole bile su redovnice reda sv. Križa (14) i reda sv. Vinka Paulskog
1965. – Klinička bolnica dobiva naziv Klinički bolnički centar i postaje baza praktičnog dijela nastave za obrazovanje srednjih i viših medicinskih sestara i tehničara te primalja.
1982. – imenovana je prva glavna sestra KBC-a Zagreb i počinju se održavati prvi zajednički stručni sastanci svih medicinskih sestara bolnice.
2003. – osnovana Hrvatska komora medicinskih sestara (HKMS)

Glavne sestre/pomoćnice ravnatelja za sestrinstvo KBC- a Zagreb:

1982. – 1991.
Ruža Toth, vms