Od 17. do 19. travnja 2026. u glavnom gradu Sjeverne Makedonije, Skopju, održan je 3. kongres medicinskih sestara anestezije, reanimacije i intenzivne njege.
Ovaj kongres okuplja medicinske sestre i zdravstvene profesionalce iz različitih zemalja s ciljem razmjene znanja i iskustava te prezentiranja primjera dobre kliničke prakse.
Organizator skupa je Makedonsko udruženje medicinskih sestara anestezije, reanimacije i intenzivne njege (MZMSARIN), koje je prepoznalo rad medicinskih sestara u području transplantacijske medicine kao primjer dobre kliničke prakse koja zahtijeva posebne vještine i znanja. Budući da je Hrvatska poznata po iznimno uspješnom transplantacijskom programu, MZMSARIN je pozvao medicinske sestre iz Kliničkog bolničkog centra Zagreb, koje sudjeluju u transplantacijskom programu, da predstave svoja radna iskustva i potrebna znanja za rad u tom području medicine.
Predavanje na tu temu, pod nazivom „Napredna sestrinska praksa – kombinirana transplantacija srca i jetre“, održala je Renata Habeković, mag. med. techn., glavna sestra Klinike za kardijalnu kirurgiju KBC-a Zagreb.
Osim što je bila pozvani predavač na ovom stručnom skupu, magistra Habeković je i dobitnica zahvalnice MZMSARIN-a za iskazanu podršku, višegodišnju uspješnu suradnju te doprinos razvoju međunarodnog stručnog povezivanja medicinskih sestara i zdravstvenih ustanova.
Ovo priznanje, kao i samo sudjelovanje na ovakvom kongresu, potvrđuje stručnu prepoznatljivost, visoku razinu kompetencija i kontinuirani doprinos medicinskih sestara KBC-a Zagreb u području visokospecijalizirane zdravstvene skrbi, kako u Hrvatskoj, tako i izvan nje.