Dana 26. ožujka 2025. godine u Kliničkom bolničkom centru Zagreb svečano je obilježen Međunarodni dan podrške osobama oboljelima od epilepsije, kojeg još nazivamo i Ljubičasti dan.
Ljubičasta boja ili boja lavande u ovom slučaju simbolizira osjećaj usamljenosti koji se učestalo javlja kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba s epilepsijom.
Na inicijativu zaposlenika Klinike za neurologiju, Klinički bolnički centar Zagreb pridružio se ovoj akciji prije šesnaest godina, u nadi da će doprinijeti međunarodnim naporima da se razbiju predrasude o sposobnosti oboljelih da ravnopravno sudjeluju u razvoju vlastite lokalne zajednice i društva općenito.
Ovogodišnji Ljubičasti dan obilježen je kroz stručni simpozij s multidisciplinarnim pogledom na epilepsiju. Na samom početku sudionike su pozdravili prim.dr. Milivoj Novak, v.d. zamjenika ravnatelja KBC-a Zagreb, Ana Ljubas, magistra sestrinstva, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo i glavna sestra KBC-a Zagreb, prof. dr. sc. Ervina Bilić, predstojnica Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb, prim. dr. sc. Maja Jurin, pročelnica Zavoda za neuropedijatriju Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb i prof. dr. sc. Željka Petelin Gadže, voditeljica Referentnog centra Ministarstva zdravstva RH za epilepsiju, pridruženog ERN EpiCARE centra u Klinici za neurologiju KBC-a Zagreb.
Svečani ton simpoziju dali su glazbeni gosti Ansambla Župe sv. Leopolda Mandića Ljubljanica -Voltino u sastavu Sara Čajkušić-vokal, Marta Bašlić – klavir, Mimi Marjanović Gonski – bas gitara i Renata Novoselec – violina. Izveli su nekoliko prekrasnih skladbi u prepunoj dvorani Edukacijskog centra KBC-a Zagreb.
Stručna predavanja održali su dr. sc. Nataša Nenadić Baranašić iz Zavoda za neuropedijatriju Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb (Prvi epileptični napadaj u djece), prof. dr. sc. Goran Mrak, predstojnik Klinike za neurokirurgiju KBC-a Zagreb (Neurokirurško liječenje oboljelih od epilepsije u KBC-u Zagreb), prim. dr. sc. Andreja Bujan Kovač iz Referentnog centra Ministarstva zdravstva za epilepsiju u sklopu Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb (Epilepsija i neuromodulacija) i Nives Šestić, bacc. med. techn., također iz Referentnog centra Ministarstva zdravstva za epilepsiju (Uloga medicinske sestre u pristupu ženama oboljelima od epilepsije).
Moderator simpozija bila je Ana Kruhak, prof., osoba zadužena za komunikaciju, medije i odnose s javnošću Kliničkog bolničkog centra Zagreb.
Nakon navedenih predavanja, u sklopu organiziranog stručnog savjetovališta, pacijenti i ostali gosti mogli su saznati osnovne podatke o bolesti i dobiti savjete kako se nositi s izazovima koje ova neurološka bolest nosi sa sobom.
Da je epilepsija jedna od najučestalijih neuroloških bolesti govori nam broj oboljelih. U svijetu ih danas imamo više od 65 milijuna, u Europi oko šest milijuna, a u našoj zemlji oko 60 tisuća. Rana dijagnoza bolesti, pravovremeni početak liječenja i optimalni izbor antiepileptika za 70 % njih znači mogućnost kvalitetnog života bez epileptičnih napadaja. Kod ostalih, tzv. farmakorezistentnih bolesnika provodi se neurokirurško liječenje koje stalno napreduje, baš kao i kvaliteta lijekova za epilepsiju.
Klinički bolnički centar Zagreb i ove godine želi poslati poruku oboljelima kako nisu sami i kako njihova bolest može u kontroliranim uvjetima biti gotovo neprimjetna. Ostale poziva da prihvate oboljele od epilepsije kao ravnopravne članove našeg društva jer oni to i jesu.