Tjedan svjesnosti o oralnom karcinomu i karcinomu glave i vrata/2023.

Diljem svijeta u mjesecu travnju već 25. godinu zaredom obilježava se Tjedan svjesnosti o oralnom karcinomu i karcinomu glave i vrata (Oral, Head and Neck Cancer (OHNC) Awareness Week). Ovoj inicijativi tradicionalno se priključuju Klinički zavod za bolesti usta Klinike za stomatologiju KBC-a Zagreb/Zavoda za oralnu medicinu Stomatološkog fakulteta u Zagrebu te Hrvatsko društvo za oralnu medicinu i patologiju Hrvatskoga liječničkoga zbora.

Tim povodom u srijedu, 19. travnja 2023., od 8 do 12 sati u Zavodu za bolesti usta održan je "Dan otvorenih vrata" u sklopu kojeg su organizirani besplatni specijalistički pregledi za sve zainteresirane građane koji su tog dana bili u prilici doći u Gundulićevu 5, bez prethodne najave i bez uputnice.

Akciji su se priključili i studenti Stomatološkog fakulteta u Zagrebu koji su na Trgu Petra Preradovića (Cvjetni trg) kroz kratke razgovore i dijeljenje letaka informirali građane o raku usne šupljine te ih poticali da odu na preventivni pregled.

Rezultati zajedničkog rada sadašnjih i budućih zdravstvenih radnika u stomatologiji bili su više nego dobri. Na pregled se odazvalo 170 osoba među kojima su detektirane dvije osobe s promjenama suspektnim na oralni karcinom, jedna osoba sa suspektnim melanomom kože lice te pet osoba s potencijalno zloćudnim oralnim poremećajima. Svi su upućeni na daljnju obradu.

Rak usne šupljine je jedan od deset najsmrtonosnijih karcinoma. Godišnje se dijagnosticira oko 480 novih slučajeva, od kojih je 60% u uznapredovalom stadiju. Kada se rano dijagnosticira petogodišnje preživljenje bolesnika je oko 80%, dok se u kasno dijagnosticiranih karcinoma (stadij III i IV) to smanjuje na 30-50%. Uz navedene brojke valja napomenuti kako je i kvaliteta života oboljelih bitno narušena.

Rana dijagnostika patologije usne šupljine je jednostavna: bolest se može dijagnosticirati u najranijoj fazi kada je asimptomatska i kada su šanse za izlječenje velike. Jednominutnim, bezbolnim, neinvazivnim pregledom bez posebne opreme doktor dentalne medicine/stomatolog može prepoznati suspektne promjene i pravodobno reagirati.

Promjene koje bi mogle ukazivati na rak usne šupljine su: bijele, crveno-bijele, crvene/“baršunaste“ promjene oralne sluznice ili rana u ustima koja traje dulje od 14 dana. Dodatni simptomi i znakovi koji mogu ukazivati na OHNC su: bol, krvarenje ili utrnutost u zahvaćenoj regiji, klimavost zubi, otežano gutanje ili govor, promuklost, otekline ili izrasline.

Poražavajuću epidemiološku sliku oralnog karcinoma moguće je promijeniti povećanjem broja preventivnih pregleda a to se može postići ako poruka o važnosti praćenja oralnog zdravlja dopre do što većeg broja ljudi. Stoga su u ovogodišnje obilježavanje Tjedana svjesnosti o oralnom karcinomu i karcinomu glave i vrata uključeni i mediji. Građani su akciju mogli pratiti kroz televizijske i radio emisije, članke u novinama, na internet portalima te putem društvenih mreža.
vrh stranice