U izgradnji Nacionalni laboratorij za gensko profiliranje tumora

U Kliničkom bolničkom centru Zagreb počela je izgradnja Nacionalnog laboratorija za gensko profiliranje tumora u sklopu Projekta personalizirane medicine u onkologiji. Cilj je poboljšanje ishoda liječenja bolesnika sa zloćudnim bolestima.

Već više od trideset godina stručna udruženja liječnika onkologa i ostalih zdravstvenih radnika ukazuju na problem slabih rezultata liječenja i veliku smrtnosti onkoloških bolesnika. Njihovi apeli i upozorenja ozbiljno su shvaćeni u političkim krugovima pa je 2009. godine Hrvatski sabor borbu protiv zloćudnih bolesti proglasio nacionalnim prioritetom. Veliki korak u tom smjeru učinjen je u svibnju 2021. godine kada su Ministarstvo zdravstva, KBC Zagreb i tvrtka Roche sklopili sporazum o suradnji u provedbi Projekta personalizirane medicine u onkologiji, koji uključuje osnivanje centra za sveobuhvatno gensko profiliranje tumora. Zbog pandemije COVID 19 kroz protekle dvije godine aktivnosti u tom smjeru bile su usporene ali zanimanje javnosti za ovu temu je poraslo.

Kako bi dodatno pojasnili o kakvom se projektu radi i u kojoj fazi mu je provedba, KBC Zagreb i Ministarstvo zdravstva organizirali su sredinom lipnja 2023. konferenciju za medije. Najnovija vijest je da je izgradnja Nacionalnog laboratorija za gensko profiliranje tumora na Rebru već počela, a završetak se očekuje krajem ove godine. Početak rada predviđa se za sredinu 2024., nakon potpunog opremanja laboratorija.

Na konferenciji su sudjelovali prim. dr. sc. Marija Bubaš, državna tajnica pri Ministarstvu zdravstva., prof. dr. sc. Stjepko Pleština, zamjenik ravnatelja KBC–a Zagreb, predstojnika Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb i predsjednik Hrvatskog društva internističkih onkologa te prof. dr. sc. Fran Borovečki, pročelnik Centra za translacijska i klinička istraživanja i voditelj Odjel za neurodegenerativne bolesti i neurogenomiku, Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb.

Prof. dr. sc. Stjepko Pleština pobliže je pojasnio što ovaj projekt znači za naše onkološke pacijente ukazujući posebno na činjenicu da Hrvatska, kao i ostale zemlje južne i istočne Europe, uz prosječnu stopu pojavnosti ima znatno veću smrtnost od malignih bolesti nego zapad i sjever Europe. Ključ njihovog uspjeha je u dobroj prevenciji ponašanja i životnih navika koje utječu na razvoj malignih bolesti (pušenje, pretilost…), ranom otkrivanju bolesti i personaliziranoj terapiji najnovijim lijekovima koja dokazano daje bolje rezultate nego do nedavno dominantno liječenje kemoterapijom.
Personalizirani pristup ni kod nas nije novost u liječenju onkoloških pacijenata. Već godinama šaljemo uzorke tumorskog tkiva u inozemstvo na analizu genskih mutacija tumora kako bi se odredila najučinkovitija terapija za pojedinog pacijenta. To već pokazuje određene rezultate ali takva praksa znači duže čekanja nalaza i veće troškove liječenja.
Rješenje ovog problema je vlastiti laboratorij za gensko profiliranje tumora koji je u izgradnji i koji će proraditi u punom profilu sredinom 2024. godine. Njegov kapacitet će biti 10 000 uzoraka godišnje, što na sreću premašuje naše potrebe i otvara prostor za pružanje laboratorijskih usluga drugim zemljama, prvenstveno u susjedstvu.

Prof. dr. sc. Fran Borovečki posebno je naglasio kako se ovdje radi o nacionalnom projektu te da će usluge laboratorija biti jednako dostupne onkološkim pacijentima iz čitave zemlje, ne samo onima koji se liječe u KBC-u Zagreb. Prema njegovim riječima uskoro dobivamo najmoderniji i najbolje opremljeni genomski laboratorij u jugoistočnoj i centralnoj Europi. U njemu će se provoditi sveobuhvatno genomsko profiliranje tumora koje se temelji na metodi sekvencioniranja sljedeće ili nove generacije tumora. To podrazumijeva analizu tisuće gena odjednom te je stoga izrazito važna i obrada dobivenih podataka. Uz analizu tumorskog tkiva provodit će se i tekućinska biopsija (analiza cirkulirajuće tumorske DNA, genetskog materijala u perifernoj krvi) te analiza cjelokupnog staničnog genoma odnosno sveobuhvatnog genetskog materijala koji se nalazi u stanici. Drugim riječima, uz detaljnu analizu tumora i njegovih predvidljivih mutacija na osnovu čega će se odabrati optimalna terapija za onkološkog pacijenta, navedene metode koristit će se za liječenje i drugih bolesti.

Prim. dr. sc. Marija Bubaš je istaknula da je individualizirani pristup pacijentu u fokusu razvijenih zemalja svijeta te da se Hrvatska osnivanjem vlastitog laboratorija za gensko profiliranje tumora stavlja uz bok tim zemljama. Dio Projekta personalizirane medicine u onkologiji je i stvaranje Hrvatske onkološke baze što će dodatno unaprijediti liječenje oboljelih od malignih bolesti, posebno onih najučestalijih - metastatskih tumora kolona, pluća i dojke. Ministarstvo zdravstva i Vlada RH su postavili temelje za realizaciju ovog projekta koji se nakon završetka pandemije COVID 19 ubrzano bliži svojoj realizaciji.

Svi govornici na konferenciji smatraju da otvaranje Nacionalnog laboratorija za gensko profiliranje tumora u Hrvatskoj predstavlja napredak za naše cjelokupno zdravstvo te da će imati brojne multiplicirajuće pozitivne efekte, ne samo u liječenju onkoloških, nego i pacijenata s različitim drugim oboljenjima (kardiovaskularne, neuromuskularne i druge bolesti).

Laboratorij će biti smješten u Kliničkom bolničkom centru Zagreb koji je već osigurao stručni kadar za njegov rad, a u jednakoj mjeri bit će dostupan svim zdravstvenim ustanovama u Republici Hrvatskoj.



vrh stranice