Voditeljica banke: Jurjana Novoselac, dr. med., specijalist transfuziolog
BANKA HUMANOG MLIJEKA DARIVANJE HUMANOG MLIJEKA PRIMATELJI HUMANOG MLIJEKA
Majčino mlijeko ključno je za preživljavanje i zdravlje novorođenčeta jer ima jedinstvena imunosna i nutritivna svojstva. U slučajevima u kojima nije dostupno mlijeko djetetove majke za ugroženu novorođenčad treba osigurati mlijeko druge žene. Svaka država koja ima kvalitetan zdravstveni sustav trebala bi omogućiti prehranu novorođenčadi humanim mlijekom kada za to postoji medicinska indikacija.
Još 1980. godine Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Fond Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF) preporučili su da u okolnostima u kojima biološka majka ne može dojiti prvi sljedeći izbor prehrane novorođenčeta bude primjena humanog mlijeka iz drugih izvora. Raspoloživost mlijeka za ovu djecu izravno ovisi o postojanju i aktivnostima banaka humanog mlijeka.
Banka humanog mlijeka promiče dojenje i darivanje mlijeka te osigurava sigurnost i kvalitetu darovanog mlijeka. Njezin djelokrug rada obuhvaća prikupljanje, medicinski probir i testiranje darivateljica te preradu, provjeru kvalitete, čuvanje i raspodjelu darovanog mlijeka. Sigurnost i kvalitetu mlijeka osigurava se nadzorom cijelog lanca od darivateljice do novorođenčeta.
Poznato je da prehrana mlijekom iz banke humanog mlijeka utječe na bolje preživljavanje te vrstu i težinu komplikacija kod prijevremeno rođene djece i novorođenčadi koja iz medicinskih ili drugih razloga nisu imala mogućnost biti hranjena majčinim mlijekom. Ministarstvo zdravstva je bilo pokretač projekta osnivanja banke humanog mlijeka na inicijativu UNICEF-a i Hrvatske udruge grupa za potporu dojenju (HUGPD). Osnivanje banke humanog mlijeka prepoznato je kao jedno od ključnih ulaganja u dobrobit najmlađe djece i dio je Strateškog plana Ministarstva zdravstva 2018. – 2020. godine. Banka humanog mlijeka započela je s radom 15. studenoga 2019. godine i dio je Hrvatske banke tkiva i stanica koja djeluje unutar Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu i transplantacijsku biologiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb (KBC Zagreb).
Zaštita, promicanje i potpora dojenja je javno-zdravstveni prioritet Republike Hrvatske te je niz strateških dokumenata usmjeren na promicanje dojenja, čije su dobrobiti višestruke.
Banka humanog mlijeka ustanova je u kojoj se pohranjuje, obrađuje i testira humano mlijeko koje majke izdoje za svoje dijete ili koje žene daruju banci kako bi ga mogla iskoristiti djeca kojoj je potrebno.
Svake se godine u Hrvatskoj prerano rodi više od 2000 djece od kojih 400 treba intenzivnu medicinsku skrb. Ova osjetljiva skupina novorođenčadi treba najbolju moguću hranu da izrastu i razviju se u zdravu djecu. Majčino mlijeko sadrži protutijela koja štite prerano rođenu djecu, kao i djecu rođenu u terminu, protiv bolesti i crijevnih infekcija.
Premda je majčino mlijeko najbolje, katkad prerano rođeno dijete ne može sisati i često njihove majke nisu u mogućnosti izdojiti za njih dovoljno mlijeka. Za djecu koja su u neonatalnim jedinicama intenzivnog liječenja, donacije mlijeka su presudne za život.
U osiguravanju takvog mlijeka glavnu ulogu ima Banka mlijeka koja neonatalne jedinice intenzivnog liječenja opskrbljuje sigurnim, pasteriziranim doniranim mlijekom.
Banka mlijeka se oslanja na velikodušnost žena koje odvoje svoje vrijeme i ulože trud koji su neophodni za izdajanje i darivanjem mlijeka čime pomažu prerano rođenoj djeci u njihovoj najranjivijoj fazi života.
Darivanje mlijeka
Banka mlijeka ne može funkcionirati bez darivateljica – bez njih nema mlijeka kojim bi mogli opskrbiti ranjivu skupinu djece koja ga trebaju.
Ako imate više mlijeka nego što Vaše dijete treba, molimo Vas da razmislite o darivanju. Vaše mlijeko je nezamjenjivo u liječenju prerano rođene djece. Banka mlijeka osigurava najvišu razinu sigurnosti mlijeka za djecu koje će ga koristiti.
Većina zdravih majki može darivati mlijeko, no postoje neki razlozi koji ih u tome mogu spriječiti.
Za darivanje nisu pogodne majke koje (su):
- pozitivne na HIV, Hepatitis B ili C ili sifilis
ili je njihov partner u riziku od zaraze HIV-om
- puše ili koriste nikotinske pripravke
- piju napitke bogate kofeinom
- redovito piju više od dvije čaše alkohola dnevno
- koriste droge
- primile organ, tkivo ili transfuziju krvi u zadnjih četiri mjeseca
Da biste darovali mlijeko, Banka će od Vas uzeti uzorak krvi za testiranje na hepatitis B i C, HIV i sifilis. Ovisno o epidemiološkim okolnostima, možda Vas bude potrebno testirati na još neke uzročnike zaraznih bolesti. Nakon što dobijemo negativne rezultate, bit ćete potvrđeni kao darivateljica, ispunit ćete zdravstveni upitnik te potpisati informirani pristanak. Banka osigurava spremnike za mlijeko i transport do banke.
Ciljevi i misija djelovanja banke humanog mlijeka
- Pružiti potporu dojenju i sustavno djelovati na ostvarivanju cilja produženja isključivog i ukupnog trajanja dojenja u Hrvatskoj.
- Osigurati dovoljnu količinu darovanog humanog mlijeka za prijevremeno rođenu djecu i ugroženu novorođenčad koja nemaju pristup mlijeku vlastite majke.
- Osigurati sigurnost i kvalitetu darovanog mlijeka.
- Osigurati samoodrživost sustava pohranjivanja darovanog mlijeka.
- Promicati primjenu darovanog humanog mlijeka na znanstveno utemeljenim dokazima.
- Sudjelovati u znanstvenim istraživanjima.
- Surađivati s udrugama civilnog društva koje u zajednici rade na podizanju svijesti o važnosti dojenja.
Kako banka humanog mlijeka osigurava podršku dojenju
Odjel za podršku dojenju
Voditeljica odjela: prof. prim. dr. sc. Anita Pavičić Bošnjak, specijalist pedijatar
Banka humanog mlijeka nije samo mjesto na koje majke dolaze radi darivanja viška svojeg mlijeka nego i mjesto na kojemu mogu dobiti pomoć i potporu u dojenju. To je mjesto za savjetovanje majki o ostvarivanju uspješne laktacije i dobivanje informacija o darivanju mlijeka.
Odjel za podršku dojenju koji djeluje u sklopu Banke trebale bi posjetiti sve majke koje napuštaju rodilište, posebno one koje s prijevremeno rođenom djecom. Količina darovanog mlijeka izravno ovisi o promicanju dojenja u zajednici.